Батьківський лекторій “Азбука безпеки”

 

Методичні матеріали для навчання дітей основам безпеки життєдіяльності у закладі дошкільної освіти

Дитина та інші люди

Правила безпеки, яким обов’язково слід навчити вашої дитини:

 ° Не йди далеко від свого будинку, двору.

  • Не бери нічого в незнайомих людей на вулиці. Відразу відходь убік.
  • Не гуляй до темряви.
  • Обходь компанії незнайомих підлітків.
  • Уникай безлюдних місць, ярів, пустирів, занедбаних будинків, сараїв, горищ, підвалів.
  • Не вирушай один в далекі поїздки.
  • Не заходь з незнайомою людиною в під’їзд, ліфт. Тут варто відзначити, що іноді злочини скоюються знайомими людьми (наприклад, який-небудь сусід, добрий, усміхнений і тихий дядько Ваня на ділі може виявитися маніяком).
  • Не відкривай двері людям, яких не знаєш.
  • Домовся заздалегідь з сусідами про сигнали небезпеки.
  • Не сідай в чужу машину.
  • На всі пропозиції незнайомих відповідай: “Ні!” і негайно йди від них туди, де є люди.
  • Не соромся кликати людей на допомогу на вулиці, в транспорті, в під’їзді.
  • У хвилину небезпеки, коли тебе намагаються схопити, застосовують силу, кричи, виривався, тікай​​ від нападника.

 

Як діяти, якщо малюк загубився?

 Саме небезпечне для маляти, що може трапитися в людному місці – це загубитися. Навіть якщо батьки завжди дуже уважні, вони не можуть щосекунди за нім спостерігати, а ситуації, які приводять до втрати дітей, часом виявляються досить абсурдними.

Що потрібно робити, якщо це сталося??

Наприклад, зайшли, по дорозі із садка, мама з донькою в невеликий магазин продуктів. Дитина увесь час знаходилася  біля мами, поки та стояла в черзі. В той час, коли мама оплачувала покупку, вона на кілька секунд втратила маля з поля зору й дитина зникла. Мати у магазині обійшла всі відділи, але дівчинки ніде не виявилося. При цьому донька завжди раніше ходила по вулиці за руку з мамою й ніколи не тікала.

Мати вибігла на вулицю. Куди маля могло піти – додому або назад у садок – мама не здогадувалась. Люди, які стояли поблизу магазина, не звернули уваги на дитину, яка сама вийшла з магазину, хоча все відбулося зовсім недавно – кілька секунд назад. Але все-таки мати знайшла перехожих, що помітили, куди побігла дитина, і незабаром вона наздогнала плачучу дівчинку. Як потім з’ясувалося, серед чужих ніг маля загубило маму, що відвернулася, і подумала, що мати її забула в магазині, та побігла її наздоганяти.

Щоб уникнути подібних ситуацій, потрібно додержуватися таких правила безпеки:

дитина повинна знати, що якщо вона загубилася, батьки без нього в жодному разі не підуть без неї. Вони будуть шукати її там, де дитина загубилася. Саме тому від того місця, де вони перебували разом із батьками,  не можна далеко йти. Якщо ви з дитиною перебуваєте на ігровій площадці або в парку, потрібно  йому заздалегідь сказати, де ви будете чекати дитини, поки вона буде гратися з іншими дітьми.

Якщо вашій дитині вже більше трьох років, вона повинна знати своє ім’я й прізвище, а також адресу проживання, хоча тільки на це сподіватися не варто, адже маля може розгубитися й наплутати що-небудь. Деякі діти, до того ж, можуть вимовляти звуки неправильно, і чужі люди можуть не розібрати, наприклад, прізвище дитини. Тому в такому випадку необхідно, щоб у кишені одягу маляти була записка з номерами телефонів його батьків.

Відпочиваючи в іншому місті або іншій країні, ця передбачливість може бути особливо корисною. Якщо на одежинці дитини немає кишень, пришийте на одяг лейбл, використайте спеціальні наклейки, які перебувають усередині чобітків. Ви можете також виготовити для маляти спеціальний кулон або браслет. Можна вказати не тільки номери телефонів батьків, але також і назву готелю. Увага! Вказуйте всі дані про дитину обов’язково на внутрішній стороні. Якщо ви це зробите з зовнішньої сторони, цим можуть скористатися шахраї (наприклад, вони можуть видати себе за друзів батьків дитини).

Як дитина повинна сприймати інших дорослих?

Це питання, на який відповісти досить складно. Адже не всі дорослі люди можуть бути щирими  й бажати маляті добра, і він повинен про це знати. І в той же час, якщо виникає яка-небудь необхідність (наприклад, якщо бабусі погано себе почуває, або дитина заблукала), маля не повинен боятися попросити допомоги у дорослих.. Тому з дитиною потрібно заздалегідь  обговорювати різні ситуації, причому робити це можна з дітьми будь-якого віку. Пам’ятайте, що чим більше самостійною стає дитина, тим більше небезпек може її підстерігати. Найчастіше малята попадають у неприємності з тієї причини, що вони не знають, як у нестандартній ситуації вони повинні діяти, яким чином потрібно відреагувати на складну ситуацію.

Можливі складні ситуації можна обговорювати з малям у формі запитань. Наприклад, потрібно запитати, що маля буде робити, якщо його покличе із собою незнайомий йому чоловік, або як він буде діяти, якщо раптом загубиться в парку, тощо. Доволі часто батьки можуть одержати зовсім несподівані для себе відповіді (наприклад, маля може сказати, що, якщо він загубиться в парку, він буде тихо сидіти під кущиком , або, приміром, що із чужим, незнайомим чоловіком піти не можна, але з гарною та доброю дівчиною піти можна).

Якщо ви заздалегідь підготуєте вашого маляти до різних нестандартних ситуацій, це допоможе йому уберегти себе від багатьох неприємностей

 

 

Світ речей навколо дитини

Безпека в побуті. Загальні вимоги

1.Навчити дитину безпечним іграм. Не дозволяти проводити ігри, пов’язані із схованками в шафах га інших предметах що закриваються, за занавісками та з пересуванням в темряві.

2.Якщо дитина має окрему  кімнату, то  всі її речі   повинні знаходитись на висоті піднятої руки, щоб виключити потребу діставати щось з стільця чи табуретки. Над ліжком не повинні висіти ніякі предмети.

3.    Лампи в електроприладах повинні  бути  повністю  закриті плафонами.

4 Гострі, ріжучі, колючі і крихкі предмети повинні знаходитись в недоступному для дітей місці

5.Особливу увагу потрібно звернути на зберігання ліків. Ліки повинні зберігатися в закритій під ключ шафі.

6.Іграшки не повинні бути небезпечними для дитини (лазерні іграшки, кулькові та водні пістолети) Якщо іграшка розбирається, то складові й частини за розмірами повинні бути такими, що не вміщаються в рот. ніс, вухо. Перевірте іграшки на   можливість  розбивання   (уламки можуть поранити дитину).

7.    З сумісними іграми з дітьми не використовуйте петарди.

Безпека на кухні

1.Столові прибори для дитини повинні бути такими,  що не б’ються.

2.    Обідній стіл та стілець повинні бути підібрані у відповідності з ростом дитини.

З.Над обіднім столом не повинні висіти по ти ці або окремі предмети кухонного обладнання.

4.Всі спеції, як   сипучі   так   і   рідкі,   повинні   зберігатись   в недоступному для дитини місці.

5.Якщо виникла потреба користуватися виделкою чи ножем, то їжу дитині повинні порізати дорослі.

6.Краї тарілок, чашок та склянок не повинні мати тріщин та щербинок.

7.На плиті ручки   сковорідок   і   носик   чайника   потрібно повернути до стіни.

8.Гарячу їжу потрібно розливати лише на столі, а не переносити тарілки з нею з плити до столу.

9.В присутності дитини бажано користуватися горілками газової плити другого ряду.

10.Якщо дитина не дістає до крана з  водою, то  вона може користуватись змоченим рушником.

11. Двері кухні з боку коридору повинні закриватись на гачок, розміщений у третій частині зверху.

Безпека у ванній кімнаті

1.Для дитини необхідно  мати  дитячі   миючі  засоби.   Миючі засоби,   якими   користуються   дорослі,   є   шкідливими   для дитини і повинні зберігатись в недоступному для неї місці.

2.Підлогу потрібно покривати не слизьким килимком.

3.Двері ванної кімнати повинні закриватись на гачок чи засув, розміщений у третій частині зверху.

4.Не можна залишати дітей наодинці під час купання.

Безпека на балконі

1.Не можна залишати дітей на балконі.

2.Не можна дозволяти дітям проводити рухливі ігри на балконі.

3.На балконі потрібно   закрити   щілини,   через   які   можуть випадати дитячі іграшки.

4.В присутності дітей не можна нахилятись з балкона.

5.Балкон повинен закриватись з кімнати  на  гачок чи засув, розміщений у третій частині зверху.

 Дитина і природа

 Правила безпечної поведінки з тваринами

Навколо тебе існує дивовижний світ живих істот, створених природою: тварини і комахи. Деяких з них ти можеш бачити кожного дня на вулиці або ж удома, інші мешкають у дикій природі. Ми розповімо тобі:

  • про те, як треба поводитися з деякими видами тварин і комах;
  • як убезпечити себе від ризиків настання нещасних випадків у поводженні з тваринами і комахами;
  • про домашніх улюбленців

У тебе є вдома собака чи кіт або ж інша домашня тваринка? Тоді тобі буде дуже цікаво послухати наступні поради для безпечного утримання твого улюбленця:

          Поради для безпечного утримання твого улюбленця:

  • Якщо ти знайшов на вулиці та підібрав або придбав якусь тваринку, ніколи не приховуй цього від батьків.
  • Якщо ж в тебе з’явився маленький друг, обов’язково покажи його ветеринарові для призначення відповідних щеплень. Це захистить твого улюбленця від хвороб та зробить безпечні ігри з ним.
  • Візьми у ветеринарного лікаря поради щодо особливостей даної тваринки, її породи. Дізнайся, як потрібно з нею поводитися, як треба за нею доглядати, яким чином її годувати і що забороняється їй робити.
  • Слідкуй за чистотою і охайністю твого улюбленця.
  • Якщо поведінка твого утриманця здається тобі підозрілою: агресивною чи хворобливою, або ж він нічого не їсть, відразу сповісти про це батьків і покажіть тваринку ветеринарові.
  • Кожного разу після прогулянки з улюбленою тваринкою обов’язково мий руки.
  • Ніколи не намагайся вдарити, штовхнути свого утриманця, адже цим ти можеш злякати його, і він через це може нанести тобі пошкодження.
  • Якщо ти якимось чином при контакті чи грі з маленьким другом отримав подряпини або укуси, негайно скажи про це батькам і проконсультуйся з лікарем для оброблення рани. Це особливо важливо, якщо це сталося при контакті з незнайомою, бездомною твариною.
  • Поводься з утриманцем лагідно, так, як би ти хотів, щоб поводилися з тобою. Пам’ятай, що це жива істота, яка потребує твоєї уваги та догляду.

Якщо ти раптом на вулиці зустрівся з незнайомою твариною чи комахою, запам’ятай наступні поради:

        Поради щодо правил поведінки під час зустрічі з незнайомою твариною

  • не наближайся і не намагайся торкнутися незнайомої тваринки. Ти можеш її налякати, а вона у відповідь може завдати тобі шкоди: вдарити або ж укусити;
  • пам’ятай, що особливо кольорово-яскраві комахи привертають до себе увагу своїм забарвленням, і спокусливі малюки тягнуться взяти їх у руки, щоб роздивитися. Це небезпечно! Оскільки багато з них є отруйними видами;
  • якщо ж ти, наприклад, зустрів на вулиці незнайому собаку чи зграю собак, і вони дивляться у твій бік, перше, що треба зробити – не рухатися у бік тварин. Головне, не панікуй, не зли тварин і різко не втікай. Цим ти можеш роздратувати собак і вони поженуться за тобою. Намагайся обережно йти в протилежний бік або залізти на дерево чи сховатися.

        Поради щодо правил поведінки під час перебування в зоопарку:

  • не підходь надто близько до перегороди та кліток, у яких перебувають тварини, це небезпечно;
  • не годуй із рук тварин, тому що не вся їжа може бути для них корисна, та деякі тварини можуть завдати тобі шкоди;
  • завжди слухайся порад батьків чи старших.

 


 

Емоційне благополуччя дитини

 Поради батькам про адаптацію дитини до дитячого саду.

 Дитячий садок – це перша соціальна установа , з якою зустрічається дитина. Соціальне в тому сенсі , що дитина вперше зустрічається з вимогами суспільства. Ці вимоги можуть збігатися з вимогами в сім’ї, а можуть і відрізнятися. Дуже важливе вміння, яке освоює дитина адаптуючись до дитячого саду, – це вміння розрізняти ситуації й аналізувати, що можна і що не можна робити з тими чи іншими людьми, в тих чи інших випадках. Тепер не тільки мама і тато, але й багато різних людей (і дорослих , і однолітків), різних обставин (режим, розклад занять, правила поведінки і навіть меню) впливають на малюка. Йому потрібно навчитися відстоювати свою думку, –  але поважати правила, захищати себе – але при цьому не ображати інших, бути особистістю – але цінувати колектив, мати свої постійні смаки – але допускати і щось нове. Це не просто.

Як потрібно поводитися батькам з дитиною , коли вона почала відвідувати дитячий садок:

  • Налаштувати дитину на мажорний лад. Впевнити його, що це дуже здорово, що він доріс до саду і став таким великим.
  • Не залишати його в дошкільному колективі на цілий день, якомога раніше забирати додому.
  • Створити спокійний, безконфліктний клімат для нього в сім’ї .
  • Щадити його ослаблену нервову систему.
  • На час припинити походи в цирк, театр, гості.
  • Набагато скоротити перегляд телевізійних передач.
  • Як можна раніше повідомити лікарям і вихователям про особистісні особливості малюка.
  • Чи не кутати своєї дитини , а одягати його так , як необхідно відповідно до температури в групі.
  • Створити в недільні дні вдома для нього режим такий же , як і в дитячому закладі .
  • Не реагувати на витівки дитини і не карати за дитячі вередування.
  • При виявленому зміні в звичайному поведінці дитини якомога раніше звернутися до дитячого лікаря.
  • При виражених невротичних реакціях залишити малюка на кілька днів вдома і виконувати всі розпорядження лікаря.
  • Розлучайтеся з дитиною в дитячому саду з задоволеною посмішкою, без тривалих обіймів і поцілунків. Поцілуйте дитину, скажіть, що ви зайдете за нею після, і, посміхаючись, йдіть незалежно від того, кричить вона чи благає вас залишитися.
  • Ідіть завжди відкрито. Завжди слід сказати, що ви йдете, але повернетеся пізніше.
  • Дайте дитині свої фотографії. Особливо гарні будуть ті , де ви сфотографовані на робочому місці. Вони будуть нагадувати малюку, що ви теж зараз працюєте
  • Нехай візьме з собою маленьку улюблену іграшку. Це часто діє як заспокійливе.
  • Несподіваним , але дієвим засобом може виявитися слід вашої губної помади на руці дитини .
  • Це буде нагадувати йому про вас, і дитина не відчує себе самотньою.

 

          Безпека Вашої дитини

Формування у кожного вихованця активної життєвої позиції щодо власного життя та власної безпеки, озброєння його знаннями та навичками безпечної поведінки вдома, на вулиці, у дитячому садку тощо, збереження та зміцнення здоров`я, формування здорового способу життя дошкільнят – одне з найактуальніших завдань роботи педагогічного колективу дошкільного навчального закладу

Формування відповідального ставлення до власної безпеки має відбуватися на всіх етапах життя людини, а розпочинати його варто з раннього дитинства. Дорослі (педагоги, батьки) основну свою місію здебільшого вбачають у тому, щоб захищати та оберігати дитину, але дуже важливо – підготувати її саму до реального життя, насиченого різними подіями, зустрічами, ситуаціями, подекуди небезпечними. Тобто навчити дитину безпечно поводитись самостійно у довкіллі (предметному, природному, соціальному).

Дошкільний вік характеризується зростанням рухової активності, фізичних можливостей дитини, підвищенням допитливості, прагненням до самостійності. За відсутності життєвого досвіду це нерідко може призводити до виникнення травмонебезпечних ситуацій. У Законі України «Про дошкільну освіту» продекларовано: дитина має право на безпечні та нешкідливі для здоров`я умови утримання. Тож захистити дитину від можливих небезпек і навчити безпечно взаємодіяти з довкіллям - одне з провідних державних завдань, визначених у головному документі дошкільної освіти - Базовому компоненті.

Тож охорона та зміцнення здоровя, безпека дітей є головною стратегією, пріоритетом у роботі дошкільного закладу. Тільки завдяки спільним зусиллям педагогів, психологів, медиків, батьків у справі охорони життя і збереження здоров`я дошкільнят можна не тільки захистити їх від небезпеки, а й закласти основи безпечної поведінки, підгодувати до подальшого шкільного, більш самостійного життя.

 

ПАМ'ЯТКИ ІЗ ПИТАНЬ БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ

Профілактики травматизму

серед дітей дошкільного віку

(Пам'ятка для батьків та вихователів дошкільних навчальних закладів)

 І. Електробезпека

1. Не залишати дітей з увімкненими електроприладами (праска, телевізор,
настільна лампа, електрообігрівач, магнітофон, комп'ютер тощо).

2.Не дозволяти дітям вмикати та вимикати електроприлади.
3. На розетки поставити заглушки.

4.   Не вмикати в одну розетку більше ніж два електроприлади.

5. Не   прикрашати   новорічну  ялинку   одночасно електрогірляндами   і «дощиком» із фольги: це може призвести до короткого замикання і пожежі.

 

ІІ. Безпека користування газовими приладами

1. Не залишати дітей наодинці з увімкненими газовими приладами.

2. Не дозволяти дітям торкатись до газових приладів, вмикати та вимикати їх.

3. Не обігрівати приміщення за допомогою газової плити: це може призвести до отруєння продуктами згоряння. Найбільш чутливими до отрути є діти.

 

III.Пожежна безпека

1.Джерела  вогню  (сірники,  запальнички  та  ін.)  потрібно  зберігати  у недоступному для дітей місці.

2. Легкозаймисті речовини (спирт; рідини, що містять спирт; лаки; фарби; розчинники; бензин; олію та ін.) потрібно зберігати в недоступному для дітей місці.

3. Під час відпочинку на природі не потрібно розпалювати і дозволяти це робити дітям.

4. Не дозволяти дітям користуватись відкритим вогнем.

5. За потреби спалювання сміття робити за відсутності дітей.

6. Не курити в присутності дітей і не залишати недопалки.

 

IV.Безпека в побуті

1.  Загальні вимоги

1.1.         Навчити   дитину   безпечних   ігор.   Не   дозволяти   проводити   ігри,пов'язані   зі   схованками   в   шафах  та   інших   предметах,   що   зачиняються, за занавісками та з пересуванням у темряві.

1.2. Якщо дитина має окрему кімнату, то всі її речі мають знаходитись на висоті піднятої руки. Слід стежити, щоб у дитини не було потреби діставати щось зі стільця чи табуретки. Над ліжком не повинні висіти ніякі предмети.

1.3. Лампи в електроприладах повинні бути повністю закриті плафонами.

1.4. Гострі,  ріжучі,  колючі  і  крихкі  предмети  повинні  знаходитись,  у недоступному для дітей місці.

1.5. Особливу увагу потрібно звернути на зберігання ліків. Лаки повинні зберігатися зачиненій шафі.

1.6. Іграшки   не   повинні   бути   небезпечними   для   дитини (лазерні іграшки, кулькові та водяні  пістолети). Якщо  іграшка розбираєгься, то її складові  частини  за розмірами  повинні  бути такими,  що  не  вміщаються в рот, ніс, вухо. Перевірте іграшки щодо можливості розбивання (осколки можуть поранити дитину).

1.7. Із сумісними іграми з дітьми не використовуйте петарди.

2.Безпека на кухні

2.1. Столові прибори для дитини повинні бути такими, що не б'ються.

2.2. Обідній стіл та стілець повинні бути дібрані відповідно до росту дитини.

2.3. Над обіднім столом не повинні висіти полиці або окремі предмети кухонного обладнання.

2.4.Усі спеції, як сипкі так і рідкі, повинні зберігатись у недоступному для дитини місці.

2.5. Якщо виникла потреба користуватися виделкою і ножем, то їжу дитині повинні порізати дорослі.

2.6. Краї чашок та склянок не повинні мати тріщин і щербинок.

2.7. На плиті ручки сковорідок і носик чайника потрібно повернути до стіни.

2.8. Гарячу їжу необхідно  розливати лише на столі,  а не переносити тарілки з нею від плити до столу..

2.9. У присутності дитини бажано користуватися конфорками другого ряду.

2.10. Якщо дитина не дістає до крана з водою, то вона може користуватися змоченим рушником.

2.11. Двері   кухні   з   боку   коридору   повинні   закриватися   на   гачок, розміщений у третій частині зверху.

3.  Безпека у ванній кімнаті

3.1. Для дитини слід мати дитячі миючі засоби. Миючі засоби, якими користуються  дорослі,   є   шкідливими   для   дитини   і   повинні   зберігатись в недоступному для місці.

3.2. Підлогу потрібно покривати не слизьким килимком.

3.3. Двері   ванної   кімнати   повинні   закриватись   на   гачок   чи   засув, розміщений у третій частині, зверху.

3.4. Не можна залишати дітей наодинці під час купання.

4.  Безпека на балконі

4.1. Не можна залишати дітей на балконі.

4.2. Не можна дозволяти дітям проводити рухливі ігри на балконі

4.3. На балконі  потрібно  закрити  щілини,  через  які  можуть випадати дитячі іграшки.

4.4. У присутності дітей не можна нахилятися із балкона.

4.5. Балкон повинен закриватись із кімнати на гачок чи засув, розміщений у третій частині зверху.

5.  Попередження травматизму під час відпочинку

5.1. Не залишайте дітей без нагляду.

5.2.        Перевірте    обладнання   дитячого    майданчика,    щоб   запевнитисяу   відсутності   чинників,   що   можуть   спричинити   травмування.   Особливо уважно обстежте пісок: у ньому можуть міститися скло та гострі металеві предмети.

5.3. Огляньте територію навколо будинку і перевірте наявність відкритих підвалів,  каналізаційний люків,   ям,  електрощитів,  недобудованих об'єктів, стоянок автотранспорту тощо.

 

V. Безпека дорожнього руху

1. Виконуйте правила дорожнього руху.

2.   Проаналізуйте   місце   проживання   на  предмет  оцінку   інтенсивності дорожнього руху.

3.   Дозволяйте старшим дітям самостійно переходити дорогу за повної відсутності руху: автотранспорту або велосипедистів.

4.  Пам'ятайте, отруйні гази машин — небезпечні для дітей.

 

Дитинство - найважливіший, самобутній і неповторний період у становленні кожної особистості. Саме в цей час дитина формується фізично, психічно й інтелектуально, набуває необхідних знань, умінь та навичок. І саме в цей період вона потребує найбільшої уваги, спілкування і захисту.

Виховання дітей - це й життєва мудрість, і майстерність, і мистецтво.

Важливою складовою виховання дітей є навчання основам безпечної життєдіяльності, яке повинно привчити дитину цінувати та берегти власне життя і життя оточуючих, уникати потенційно-небезпечних ситуацій, а у разі їх виникнення – діяти грамотно, надаючи самодопомогу чи допомоги іншим.

Щоб уберегти дитину від біди, треба пам'ятати та дотримуватись наступних правил:

 

Забезпечення особистої безпеки дітей дошкільного віку

Шановні батьки!

Життя потребує від наших дітей вміння орієнтуватись і знаходити вихід з непередбачених ситуацій. Чим менше у дитини знань, тим більше небезпеки з боку оточуючого середовища.

Щоб вберегти дитину від біди, треба пам’ятати та дотримуватись наступних правил:

-   не залишати дітей дошкільного віку самих, навіть на короткий час;

- вчити дитину користуватися дверним вічком;

-        не дозволяти відчиняти двері незнайомим людям, навіть одягненим у міліцейську форму;

- вчити користуватися телефоном для виклику служб 101, 102, 103, 104;

- заборонити підбирати на вулиці незнайомі предмети – вони можуть бути небезпечними;

-   заборонити бавитися ріжучими, гострим та вибухонебезпечними предметами;

- не дозволяти користуватися ліфтом без супроводу дорослого родича;

- запобігати формуванню у дитини жорстокого ставлення до тварин, не дозволяти дражнити тварин;

-     не дозволяти вмикати електроприлади за відсутності дорослих;

-    не дозволяти виходити самим на балкон, відчиняти вікна;

-       не дозволяти визирати у відчинене вікно;

- вчити дітей звертатися по допомогу до відповідних органів;

- вивчити з дитиною домашню адресу або вкладати в кишені «особисту картку» з даними дитини.

Проявляйте витримку і навчайте дітей берегти своє життя та здоров’я! 

 















Попередження травматизму серед дітей

під час відпустки батьків

Шановні батьки!

Щоб не допустити травмування дитини під час вашої відпустки, щоб не зіпсувати довгоочікуваний відпочинок, закликаємо вас відповідально поставитися до наступних рекомендацій:

-   під час перебування на свіжому повітрі в літній день захищайте голову дитини панамою;

-   регулюйте перебування дитини під сонцем, щоб запобігти опікам шкіри;

- користуйтесь спеціальними спреями та захисними кремами для захисту від ультрафіолетового опромінення;

-  дозуйте перебування дитини у воді; щоб організм не зазнав переохолодження;

-  не залишайте дитину біля водойми без нагляду;

-    не дозволяйте дитині купатися та стрибати у воду в неперевірених місцях;

-      для купання обирайте не засмічені місця з твердим дном, без водоростей та мулу;

- не дозволяйте дитині запливати на глибину, яка перевищує її зріст , на гумовому матраці чи іграшці без супроводу дорослого;

- забороняйте самостійно користуватися човном, плотом;

-     не допускайте надмірних пустощів у воді (не можна зненацька лякати, утримувати одне одного під водою, жартома кликати на допомогу);

-  забороняти ходити до лісу без супроводу дорослого родича;

-  під час перебування з дитиною в лісі не збирайте та не вживайте незнайомі ягоди, рослини та гриби;

- не розводьте в лісі багаття; а за необхідності розмістіть вогнище на відкритому місці; після використання ретельно залийте водою та засипте землею всі залишки;

-   обстежте місця установки намету з метою уникнення небажаної зустрічі зі зміями, бджолам, мурахами, павуками;

-   для походу в ліс одяг дитини підбирайте таким чином щоб оптимально захистити її від комах, кліщів та іншої небезпеки;

-  не засмічуйте навколишнє середовище та не залишайте після себе жодних слідів свого перебування.

Щасливої відпустки!

 

Попередження  дорожньо-транспортного травматизму серед дітей дошкільного віку

Шановні батьки!

Швидке збільшення інтенсивності руху висуває серйозне завдання – забезпечення безпеки руху пішоходів.

У попередженні дорожньо-транспортного травматизму важливу роль відіграє робота дорослих з роз’яснення дошкільникам правил дорожнього руху і прищеплення навичок дисциплінованості на вулицях і дорогах. Щоб не допустити лиха на дорозі, вам необхідно:

- не подавати дітям негативного прикладу, порушуючи правила дорожнього руху;

-  не чіплятися на підніжку транспорту і не стрибати на ходу, щоб своїм прикладом не заохотити дітей;

-     вчити переходити вулицю на зелене світло світлофора, користуватися підземним переходом;

-    на власному прикладі вчити користуватись нерегульованим пішохідним переходом;

- при перетині вулиці нерегульованим пішохідним переходом радити дітям йти в загальній масі пішоходів, бо дитина сама ще не завжди здатна оцінити дорожню ситуацію;

-   не дозволяти дітям з’являтися зненацька перед транспортними засобами;

-      вчити дітей правильно обходити транспорт на зупинках (трамвай – спереду, тролейбус, автомобіль та автобус – позаду);

- не дозволяти дітям самостійно користуватися громадським транспортом;

- не допускати ігор дітей на проїжджій частині дороги;

- не дозволяти дітям грати з м’ячем,кататися на велосипеді, ковзанах, роликах, лижах, санчатах на проїжджій частині дороги та поблизу від неї.

 

Попередження пожежі 

від пустощів та необережного поводження з вогнем

Шановні батьки!

 Щоб не допустити пожежі необхідно виконувати наступні правила пожежної безпеки:

- зберігати сірники в місцях недоступних дітям;

-         не дозволяти дітям розводити багаття;

- не дозволяти самостійно вмикати електронагрівальні прилади;

- не дозволяти користуватися газовими приладами;

- не допускати перегляд телепередач, користування комп’ютером за відсутності дорослих;

-     не залишати малолітніх дітей без нагляду;

- не вмикати електроприлади з пошкодженим дротом чи струмоприймачем;

-        не нагрівати лаки та фарби на відкритому вогні;

- не заставляти шляхи евакуації (лоджії, балкони, коридори;

-  не зберігати на балконах легко займисті речовини (бензин, мастила, ацетон);

-         не сушити речі над газовою плитою;

- не користуватися саморобними ялинковими гірляндами;

- не влаштовувати піротехнічні заходи з балкону та поряд з будівлею;

-         не палити в ліжку.

Шановні батьки! Ставтеся негативно до дитячих ігор з вогнем! Роз’яснюйте, що їхні пустощі з вогнем можуть спричинити пожежу, загибель у вогні майна та людей!

Шановні батьки! Своїм прикладом навчайте дітей суворому виконанню протипожежних вимог. Пам’ятайте, що приклад старших є для дітей кращим методом виховання.

При виникненні пожежі негайно викликайте

пожежну охорону за телефоном «101».

Ви повинні знати про кожен крок вашої дитини, бо її життя знаходиться у ваших руках.

Шановні батьки, нехай життя посміхається щирою усмішкою вам та вашим родинам, а ваші діти тішать вас своїми вчинками та здобутками. А дітям бажаємо міцного здоров'я, гарного настрою, веселих друзів, цікавих мандрувань та безпечної допитливості.

 

Правила безпечної поведінки влітку 

За статистикою, літні та весняні місяці – найбільш "врожайні" на дитячі травми. Як подбати про безпеку маляти, не позбавляючи його радощів? Техніка безпеки дітей на вулиці повинна бути на вищому рівні, і це мають пам'ятати всі батьки.

Відправляєтеся на атракціони? Не намагайтеся вивести малюка "у світ" в ошатному одязі. Величезні банти, паски, зав'язки та інші прикраси в будь-який момент можуть розв'язатися і зачепитися за що-небудь на ходу. Уявляєте, як це небезпечно? У спекотні дні не забувати про капелюхи і панамки.

Солодка газована вода не втамовує спрагу, а посилює її, краще пити звичайну воду. Її можна трохи підкислити лимонним соком – і смачно, і від зневоднення захистить, аджекраще всього в організмі затримується саме підкислена вода.

Влітку третину дошкільнят стають учасниками ДТП у власних дворах і біля входів в парки. Особливу небезпеку становить низка припаркованих біля тротуарів машин.

З-під машини 90-100-сантиметрового малюка майже неможливо помітити, коли він стоїть близько від нерухомого автомобіля або позаду нього. Кращий вихід – брати малюка за руку відразу після виходу з під'їзду.

Взяли «перекус» з собою. Фахівці попереджають: готова їжа може зберігатися у розпеченій машині приблизно стільки часу, скільки тане морозиво, тобто хвилин 5-10. Те, що пролежало довше - вже не їжа, а розсадник хвороботворних бактерій. До речі, купуючи морозиво, перевірте термін придатності.

Лазіння по деревах забороняти марно. Вихід – дозволити лазити під наглядом і виділити для цього пару найбезпечніших дерев на дитячому майданчику - з міцними низькими гілками.

Маленькі штучні ставки нешкідливі лише на перший погляд. Як правило, глибоко стає вже біля берега. Малюк хоче сам погодувати качечок? Надіньте йому нарукавники і не відходьте ні на крок.

У спеку металеве покриття гірки розжарюється як сковорода – заробити опік ніг простіше простого. Передполітна перевірка обов'язкова!

Ви опинилися в натовпі? Не дозволяйте дитині триматися за ваш одяг – так найлегше загубитися. Намагайтеся вести дитину попереду себе. Нехай у вбранні буде одна яскрава пляма – панамка, кофточка, іграшка.

У літніх сутінках ролерам і велосипедистам важко помітити крихітку. До велосипеду або до одягу малюка прикріпіть флікер (світловідбивач) – він дозволяє побачити дитину в сутінках з досить великої відстані. Флікери бувають у вигляді значків, брелоків. Чужі велосипеди і самокати, не підходять за розміром, – джерело підвищеної небезпеки.

Аніматор запрошує дітей приєднатися до спортивних ігор. Відмінно! Звичайно, якщо ви пам'ятаєте, що:

- після кожних 15 хвилин біганини треба оголошувати перерву;

- одяг має бути світлим і гігроскопічним, щоб піт легко випаровувався;

- перед грою і в перервах можна пропонувати дитині пити.

Найбільш чудовий відпочинок улітку - відпочинок на воді.

 

Правила безпечної поведінки на воді та біля води:

§   діти повинні купатися обов’язково під наглядом дорослих;

§   вчитися плавати потрібно під керівництвом інструктора або батьків;

§   не купайтеся i не пірнайте у незнайомих місцях, це можна робити у спеціально відведених місцях;

§   не можна запливати за обмежувальні знаки;

§   слід дуже обережно поводитися на надувних матрацах та іграшках, особливо, коли є вітер або сильна течія;

§   якщо течія вас підхопила, не панікуйте, треба пливти за течією, поступово i плавно повертаючи до берега;

§   не купайтеся в холодній воді, щоб не сталося переохолодження;

§   не треба купатися довго, краще купатися кiлька разів по 20-30 хв.;

§   не можна гратися на воді у такі ігри, які можуть завдати шкоди;

§   не подавайте без потреби сигналів про допомогу;

§   не пірнайте під людей, не хапайте їх за ноги;

§   купатися рекомендовано вранці i ввечері;

§   не слід купатися наодинці;

§   не підпливайте до коловоротів, пароплавів i катерів;

§   не стрибайте головою вниз у місцях, глибина яких вам невідома.

§   не забувайте, що вода несе й небезпеку! Шторм, повінь, сильна злива можуть завдати шкоди не тiльки навколишньому середовищу, але й людині!

 

 

Що треба робити при появі перших ознак отруєння грибами?

В такому випадку необхідно негайно звернутися до лікаря або викликати «Швидку медичну допомогу». Одночасно, не чекаючи їх прибуття, хворого слід покласти в ліжко та промити йому шлунок: дати випити 4-5 стаканів перевареної води при кімнатній температурі або содового розчину (1 чайна ложка соди на 1 стакан води), або слабкого марганцевого розчину (блідо-рожевого кольору). Після цього викликати блювоту. Процедуру слід повторювати до тих пір, поки промивні води не стануть чистими. Після цього доцільно постраждалого напоїти прохолодним міцним чаєм, кавою або молоком. Приймати будь-які ліки та їжу, а більш того алкогольні напої забороняється, так як це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишечнику.

Вибух на території об'єкта

У випадку вибуху необхідно негайно організувати і забезпечити виконання наступних основних заходів:

- за списком екстреного оповіщення викликати до закладу пожежних, швидку допомогу, рятувальників, комунальні служби (газ, електрика, тепло);

          - терміново повідомити про подію керівництво (адміністрацію) підприємства та правоохоронні органи;

          - організувати евакуацію персоналу з вогнища вибуху, зруйнованих або ушкоджених вибухом приміщень;

- до прибуття служби швидкої допомоги надати постраждалим первинну медичну допомогу;

- відключити подачу електроенергії, газу, води, тепла в ушкоджені вибухом приміщення;

- забезпечити  ізоляцію місце вибуху наявними силами до прибуття компетентних органів;

- наявними силами організуйте огляд прилеглої території з метою виявлення інших закладених вибухових пристроїв;

- при виникненні пожежі вжити заходів щодо його гасіння власними силами та наявними протипожежними засобами.

Одержання сигналу про евакуацію

Якщо ви знаходитеся на своєму робочому місці, послідовно виконайте наступні дії:

- без поспіху, істерик і паніки зберіть службові документи в сейф або в шухляди столу, що закриваються на ключ;

- візьміть з собою особисті речі, документи, гроші, цінності;

- закрийте вікна, вимкніть оргтехніку, електроприлади, освітлення;

- візьміть з собою і при необхідності використовуйте індивідуальні засоби захисту (протигаз, респіратор);

- закрийте двері на ключ, ключ залишіть у замку;

- залишіть приміщення, рухайтеся маршрутами, які позначені в схемах евакуації;

- повертайтесь в залишене приміщення тільки після дозволу відповідальних осіб.

Немає коментарів:

Дописати коментар